Počet výsledků: 70

Otevřít filtraci

Hormonálně závislé nádory se vyznačují tím, že na povrchu jejich nádorových buněk je větší množství hormonálních receptorů, než je pro daný orgán obvyklé. Na tyto receptory se mohou vázat hormony, které pomáhají zhoubnému nádoru růst a šířit se (metastazovat). Zdaleka ne všechny typy zhoubných nádorů jsou hormonálně závislé. Mezi hormonálně závislé nádory se řadí zejména některé podtypy zhoubných nádorů prsu, vaječníků, dělohy a prostaty (například hormonálně citlivý karcinom prostaty). Pro ošetřujícího onkologa je důležité vědět, zda je zhoubný nádor hormonálně závislý či nikoli, neboť to může mít značný vliv na volbu nejvhodnějšího typu léčby. Viz také hormony, nádor, hormonální receptory, zhoubný nádor.

Hormonální léčba zhoubných nádorů je hormonální léčba, která může být za určitých okolností užívána u onkologických pacientů. Hormonální léčba ovlivňuje endokrinní systém prostřednictvím podávání buď konkrétních hormonů (zejména ze skupiny steroidních hormonů), nebo léků, které ovlivňují produkci hormonů v organismu. Steroidní hormony významně ovlivňují genovou expresi v některých nádorových buňkách; změna hladiny nebo aktivity určitých hormonů proto může způsobit, že některé typy zhoubných nádorů přestanou růst, nebo dokonce zaniknou. Za hormonální terapii lze považovat i chirurgické odstranění endokrinních žláz (např. varlat u mužů nebo vaječníků u žen). Viz také hormony, nádor, zhoubný nádor, hormonální léčba.

Hormonální terapie je jiný název pro hormonální léčbu. Viz také hormony.

Závislost je nutkavá, chronická, tělesná nebo duševní potřeba užívání návykové látky nebo i konkrétního typu chování (tzv. nelátková závislost), přičemž v případě nemožnosti užití dané látky (či daného chování) se u závislého člověka vyskytují různé nežádoucí tělesné, duševní nebo společenské projevy, označované jako abstinenční příznaky. Viz také psychická závislost, fyzická závislost a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz závislost.

Závislá porucha osobnosti je jednou z poruch osobnosti. Příklady chování postiženého člověka jsou následující: vykazuje značnou nesamostatnost, někdy má až pocit bezmoci, své vlastní potřeby zanedbává ve prospěch jiných, má sníženou psychickou odolnost, má velkou obavu, že jej/ji partner(ka) opustí, má silnou potřebu bezpečí a vazby na jiného člověka. Viz také porucha.

Závislost na lécích vzniká pomalu a nenápadně. Pacient si vezme lék, který mu pomáhá překonat bolest, zvládnout silný smutek či večer usnout. Takový lék by se měl užívat krátkodobě, maximálně po několik týdnů. Protože ho však užívá dlouhodobě nebo překračuje dávkování, organismus si na látku zvykne, síla léku přestane stačit a ten přestane pomáhat. Viz také závislost, lék.

Závislost na alkoholu je onemocnění, které často začíná nepozorovaně a plíživě, kdy si člověk zprvu ani neuvědomuje, že se řítí do problémů. Na zhoršující se závislost jej často upozorní až lidé v jeho okolí. Viz také závislost, alkohol, alkoholismus.

Poruchy hormonální rovnováhy je jiný název pro hormonální poruchy. Viz také porucha, hormony.

Závislost na nikotinu je jiný název pro závislost na tabáku. Viz také závislost, nikotin.

Hormonální léčba, hormonální terapie neboli hormonoterapie je léčba pomocí hormonů. Různé typy hormonální léčby se mohou uplatnit u různých skupin pacientů, například: hormonální léčba zhoubných nádorů – u onkologických pacientů, hormonální substituční léčba – u žen v období menopauzy, substituční léčba testosteronem – u mužů s nedostatkem testosteronu. Viz také hormony, terapie, lokální hormonální léčba, systémová hormonální léčba, antihormonální léčba.

Zobrazeno 1 až 10 z 70

Počet výsledků